sezení na balančním disku
Péče o tělo, Tipy a rady, Články

Záda bez bolestí

Jak si pomoci od bolesti zad bez polykání prášků

Známe to skoro všichni. Když nás bolí záda, zrovna nikde nikdo. Tak nezbývá, než si pomoci sami. Naštěstí pro nás jsou pro samopomoc k dispozici dobré pomůcky. Hodí se tenisový míček, stočená osuška, nebo podsedák čili balanční disk ale i jiné.

Balanční disk je úžasná pomůcka pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, bolí je záda a moc se jim cvičit nechce. nebo nemají na cvičení čas. Používá se obdobně jako sedací míč, jen je daleko skladnější. Můžete ho bez problému hodit do síťovky a přenést kam potřebujete. Třeba z domu do práce, či naopak.

Stačí jej položit na obyčejnou židli a sednout na něj. Neopírat se, kolena dát mírně od sebe, čímž vzniknou tři stabilní body, které nás nutí sedět rovně. Záda pak skoro neznatelně kmitají ze strany na stranu a tím se svaly na zádech posilují. A to včetně drobných meziobratlových svalečků. Takže si pracujete a přitom nenápadně cvičíte. Pokud s podsedákem začínáte, doporučuji zpočátku sezení dávkovat. Hodinu či dvě na disku denně a postupně dobu sezení prodlužovat a střídat se sezením bez balančního disku. Je to k nevíře, ale opravdu se tím záda posilují.

Disk se dá použít také pro uvolnění dolní části zad. V leže na zádech jej podložíte pod bedra, či křížovou kost. Kolena pokrčená, mírně od sebe a pak pohybujete pánví do stran, dopředu a dozadu. Někdy je i slyšet lupnutí, jak se uvolnilo SI skloubení.

Balanční disk, jak z pojmenování vyplývá, slouží také k balančním cvikům. Jako například  tento. Postavíte se oběma nohama na disk. Důležité je mít paže připažené a snažit se na něm udržet balanc. Jen přitom nezapomeňte na správné dýchání.

Pro ty, které cvičit baví je tu pár dalších tipů navíc.

A kde se to dá koupit? V obchodě s rehabilitačními pomůckami a samozřejmě na netu pod názvem Balance Disk, nebo Fit-Sit.