BIO – přírodní – natur – eco

Kosmetika  BIO – přírodní –  natur – eco – organic,  kdo se v tom má vyznat …
oroseny kvet v trave s popisem BIO organic natur eco
Foto: Hana Jasova

Módou poslední doby je využívat v názvech slova, která v nás vyvolávají pocit bezpečí. Bezpečí proto, že se nám pojí se vzpomínkami z dětství a s tím, co nám říkali rodiče a naši blízcí. Těm jsme bezvýhradně důvěřovali. Prodejci i výrobci mají celé skupiny znalců lidské psychiky kteří vědí jak tohoto faktu používat při prodeji. A tak hojně zařazují u potravin přívlastky jako farmářské, domácí a u kosmetiky slova přírodní, natur, eko ap.

To nás má přesvědčit k nákupu. Jenže tato slova neznamenají, že výrobek neobsahuje synteticky vyrobené, ba dokonce někdy přímo škodlivé látky. A ty  se mohou klidně dostat přes pokožku až do těla, vždyť tuto schopnost využívají některé léky, například hormonální.

Naše legislativa není uzpůsobena na takovéto záměrně zavádějící informace. Eko v naší kosmetice není žádné označení. Nicméně existuje zde organizace s ekologií v názvu. Je jí K.E.Z, o.p.s. neboli: Kontrola ekologického zemědělství, obecně prospěšná společnost. Tato organizace pravidelně, přísně a nejméně jednou ročně kontroluje vybrané zemědělce, zda nepoužívají při své produkci syntetické prostředky. Prověřuje také půdu, zda neobsahuje zbytkové složky umělých hnojiv. Definuje přírodní a z přírody pocházející suroviny, které výrobek smí obsahovat a uvádí které jsou naopak zakázány.

Pokud je vše v pořádku, může potravinářský výrobek používat  českou značku, BIO v zeleně pruhovaném půlkruhu. Pravidla pro certifikaci kosmetických výrobků uvádí portál K.E.Z. o.p.s. Po splnění přísných pravidel obdrží kosmetika certifikát CPK, nebo CPK BIO t.j. certifikovaná přírodní kosmetika BIO.

Reklamy