Články

Proč název Lomi-lomi

Název Lomi-lomi zní našim uším poněkud cizokrajně. Je to název masáže, která má svůj domov až na dalekých havajských ostrovech.

Lomi-lomi-massage

Je charakteristická dlouhými plynulými tahy předloktím. Lomi se překládá jako hníst, masáže, masérka, masér a v přeneseném slova smyslu také jako laskavé ruce. Jestliže je stejné slovo použito v havajštině dvakrát za sebou, zesiluje se tím jeho význam. Jenže.
Proč zrovna havajPro odpověď se vrátím trochu zpět v čase do doby, kdy on line připojení bylo poměrně vzácné a já s internetem začínala. Zadávala jsem tehdy různá slova a radovala se jako malé dítě z těch možností. A pak to přišlo. Napsala jsem do vyhledávače své jméno, Hana. Objevila se klidná zátoka, pláž s jemným pískem ke které se skláněly šťavnatě zelené listy palmy. Na hladině moře se třpytily paprsky slunce. To byla taková nádhera. Nejprve jsem si pomyslela, že je to ostrov, ale pak jsem jistila, že toto krásné místo, které se jmenuje stejně jako já, je město na ostrově Maui v havajském souostroví viz město Hana na havaji . Pojem havaj se mi tak spojil s krásou, klidem, přírodou.

Článek o havajské filosofii HUNA jsem našla „náhodou“ v jednom našem esoterickém časopise. Začetla jsem se a opět jsem cítila tu sounáležitost. Vše, co se tam psalo o životě, o tom jak přijímáme svět, mi připadalo jako bych to už dávno znala. A odsud už byl jen krůček k havajské masáži. Jakmile se objevila nabídka na absolvování kurzu masáže Lomi-lomi, neváhala jsem ani okamžik. Okamžitě jsem si tuto masáž zamilovala. Byla prostě úplně jiná, než ty, co jsem do té doby znala. Byla účinná i šetrná. Dlouhé tahy předloktím plynuly jako voda. Je to tanec? Surfování? Rituál? Všechno dohromady. Je to prostě ono.

Tak mě jméno Hana zavedlo přes Hawaii, nebo také havaj, přes Huna, až k havajské masáži lomi-lomi. Mimochodem Hana v jazyce Havajanů znamená dělat, práce, zaměstnání, povolání. Docela vtipné, že. Pro mě je ale práce radostí.